Безпека, безбар’єрність і сучасний дизайн: який вигляд матимуть школи в Україні
Більшість шкіл в нашій країні будували за минулими радянськими проєктами. Це всім знайомі приміщення із застарілим ремонтом та плануванням. У процесі оновлення змісту освіти важливо працювати й над архітектурною трансформацією шкіл. Наша мета — відновлювати та створювати школи з безбарʼєрним, комфортним простором та сучасним дизайном, а головне — з урахуванням усіх безпекових умов.
Сьогодні Міністерство освіти і науки України спільно з партнерами та провідними архітектурними бюро презентувало концепцію трансформації шкіл. Це 5 різних архітектурних рішень, які допоможуть осучаснити школи, враховуючи принципи НУШ, а також створити умови, де діти зможуть комфортно вчитися, розвиватися та відпочивати.
«Коли спільно з МОН ми почали працювати над стратегією трансформації освіти, то зрозуміли, що потрібно змінювати не тільки зміст та сенси освіти, але й трансформувати шкільні простори. Простір впливає на мислення людини. Наше бачення — школи мають бути схожими на маленький офіс гугл чи нетфлікс, де народжуються проривні ідеї та мрії. Для мене цей проєкт не тільки про переосмислення просторів та позбавлення тоталітарного минулого. Для мене цей проєкт — про майбутнє України, до якого ми активно готуємось», — наголосив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти науки та технологій і міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Що зміниться в школах після трансформації?
- безбар’єрність: усі школи мають бути доступними для всіх учасників освітнього процесу;
- безпека в пріоритеті: кожен заклад освіти має бути оснащений комфортним та надійним укриттям;
- відкритий простір для творчості, спільної проєктної діяльності та відпочинку, що сприятиме соціалізації;
- сучасний дизайн, енергоефективність та максимально ефективна організація простору.
«Освітні простори повинні відображати підходи сучасної школи, культуру та цінності, які хочемо плекати в ній. Якщо ми декларуємо, що свобода для нас цінність, то в школах також маємо давати цю свободу дітям. Не лише обирати предмети (хоча це також), а й, наприклад, сидіти на підвіконнях, які спеціально облаштовані для цього. Якщо для нас цінність — це розвиток і самореалізація, ми повинні створити у школах сучасні мейкерспейси, де учні зможуть проявити себе. Зміст і форма взаємопов’язані, тож наше завдання — послідовно це трансформувати», — зауважив Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України.
Докладніше про концепцію.
Наразі запроваджуємо проєкт для перших п’яти пілотних шкіл. Для них уже розроблено проєктно-кошторисну документацію, яку можна застосувати для майбутніх проєктів аналогічних типів та адаптувати під будь-яку іншу типову школу в Україні.
Розроблення проєктів архітектурної трансформації шкіл реалізується Міністерством освіти і науки України за підтримки Метінвесту та ДТЕК, на базі концепцій, розроблених «Маріуполь Реборн» у співпраці з виконавчим партнером Big City Lab та Литовською архітектурною ГО «Rebuild the Wonderful» за ініціативою віцепрем’єр-міністра з інновацій, розвитку освіти науки та технологій, міністра цифрової трансформації Михайла Федорова.